sobota, 3 stycznia 2015

Klimosz - Ogrzewanie ekogroszkiem, koszt za miesiąc grudzień

Zima trochę dziwna, bo bardziej jesienna niż zimowa. Ale jest tez trochę śniegu.


Sarenki ciągle nas odwiedzają szukając czegoś do zjedzenia. Świetnie mieć takie sąsiedztwo za oknem ;)



Pokój żony Ani robi się coraz bardziej przytulny. Przytargaliśmy ostatnio fajny włochaty dywanik.



Ale do rzeczy. Podaje comiesięczny raport ogrzewania domu. Przypominam, ze w listopadzie wyglądało to tak: KLIKNIJ TU
W grudniu nadal trzymaliśmy w całym domu z wyłączeniem sypialni temperaturę 22 stopni, czyli nadal dość rozrzutnie ;) Było więcej mrozów niż w listopadzie i zużyliśmy więcej worków. Paliliśmy dokładnie tym samym ekogroszkiem co w poprzednim miesiącu, szczegóły są opisane w listopadowej notce o ogrzewaniu. Nastawy na piecu czas pracy 5s, czas przerwy 23s, wentylator 38obrotów, wszystko na regulatorze BASIC. W grudniu spaliliśmy:

29 worków

czyli koszt grudzień = 678,00zł

I w tym momencie skończył nam się węgiel. Od 1-go stycznia palimy drewnianym pelletem, mamy resztki taniego pelletu z poprzedniego roku, ale dokupiłem już nowe zapasy, zamierzam do końca zimy palić pelletem, testując różne marki. Poinformuje na koniec stycznia jak na tym wyszedłem. Nastawy przy pellecie zrobiłem praca-7, przerwa-17 wentylator-18. Już widzę pierwszy problem, piec w trybie nadzoru za mocno grzeje wodę ;) Zmniejszyłem zadaną temperaturę CO na 60stopni, bo i tak nawet w samym trybie nadzoru podtrzymując od czasu do czasu żar piec grzeje mi wodę do ponad 70 stopni. A co będzie jak zrobi się w miarę ciepło i podłogówka nie weźmie wody przez cały dzień? Zagotuje mi piec wodę samym podtrzymywaniem żaru ;) Zobaczymy jak to będzie, na razie zmniejszyłem temperaturę zadaną i metodą prób robię coraz większy odstęp między czasem załączania się podtrzymania żaru. Teraz mam podtrzymanie na 10tce do pół godziny, jeśli nie będzie gasło jeszcze zwiększę ten odstęp. Na koniec miesiąca podam nastawy jakie będą w/g mnie optymalne. Wszystko to dla kogoś kto ma piec na gaz brzmi jak jakiś szyfr;) Ale ci z ekogroszkiem wiedza o czym piszę ;)

14 komentarzy:

  1. Witam, czasem zaglądam/podglądam. Gratulacje za domek i obokdomku.pl ;-)
    Nie oczekuj, że paląc pelletem będziesz miał sam żar. Ciąg w kominie zawsze będzie powodował, że na palniku będzie sie lekko paliło. Pierwsze co możesz/ musisz zrobić (a nie wiem czy masz to zrobione) to ustabilizować ciąg kominowy za pomocą RCK. Pellet potrzebuje stabilnych warunków do spalania czyli stały ciąg kominowy oraz dosyć wysoka temperatura na powrocie do pieca - ok 60'C. W przypadku pelletu nie palimy pelletu tylko gazy powstające przy paleniu. Tryb nadzoru tak musi być ustawiony aby w tym trybie temperatura nie rosła.
    Też palę pelletem, w innym piecu co prawda ale też nie jest to piec dedykowany na pellet. Przy powierzchni ok 130m2 i temperaturze 23-24 w domu spalam do 20 kg na dobę. Nie mało ale ciągle szukam dobrych ustawień a na groszek nigdy sie nie przeżucę. Pozdrawiam Neko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za porady, tego mi trzeba ;) Pali mi się teraz ponad 30kg pelletu dziennie, fakt, ze wiatry mamy huraganowe, nie jest to zbyt miarodajny okres bo drzewa powalają wichury i w piecu też hula wiatrzysko. Twoja rada co do regulatora ciągu kominowego brzmi bardzo interesująco i już zabieram się do rzeczy. Na pewno zamontuje coś takiego jeśli technicznie się u mnie da. Co do temperatury powrotu, to rozumiem, że ma ona ścisły związek z temperaturą zadaną? Jaką masz ustawiona temperaturę zadaną?

      Usuń
    2. Temperatura powrotu ma ścisły związek z całym domem. Z tym ile odbiera ciepła przez co i z temperatura zadaną. W zasadzie nie ma znaczenia jak wysoko masz ustawiony piec (no chyba ze dla samego pieca i poprawy warunkow spalania - sadza, smola, etc). Ważne jest aby powracająca woda z instalacji grzewczej nie była zimna. Pellet lubi ciepło i należy mieć ok 60'C na powrocie. Ja jadę swoim kotłem na 66'C co w moim przypadku zapewnia powrót na poziomie 60'C. Regulator możesz zamontować w wyczystce kominowej. Taki będę montował u siebie. Mimo, że to już 3cia zima czasu jeszcze nie miałem na to ale po doświadczeniach 2 sezonów wiem, że pora na to najwyższa. Pozdrawiam, Neko

      Usuń
  2. Bardzo pozdrawiam, podziwiam wnętrze domku, dookoła też niczego sobie...
    Ale tak naprawdę to ja w temacie ogrzewania. Mam dom ok. 160m kw, od kilkunastu dni walczę z nastawieniami i spiekami. Póki co - moje nastawienia 5 sek podawanie, 40 sek . przerwa, nadmuch 15% i przesłona max, na ok. 1cm. Piec przez zdecydowaną większość czasu pracuje w podtrzymaniu. Zużywam jakieś 12 - 15kg groszku dziennie, ogrzewając też CWU, myślę że jest mniej więcej ok.
    Obawiam się że pellet to znacznie wyższe koszty, rzecz druga wymaga specjalnych palników - retorta się nie nadaje.
    Każdy rodzaj ogrzewania ma swoje plusy i minusy i swoich amatorów.
    Ciekaw jestem jak z grzaniem w sezonie 15/16.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Do mnie jakoś ogrzewanie domu ekogroszkiem nie przemawiało od samego początku, owszem na forach internetowych można wyczytać różne opinie, ale prawda taka że ile osób tyle opinii czy to negatywnych czy pozytywnych. Każdy musi sam na własną rękę podjąć decyzję co dla jego domu bedzie najbardziej korzystne i finansowo i wydajnościowo. U mnie np od dwóch lat sprawdza się ogrzewanie panelami słonecznymi ozeshop, w domu jest zawsze ciepło, wszystko sprawnie działa i najważniejsze - nie musimy martwić się rachunkami z sezonu grzewczego, które niejednego przerażają.

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam
    Czy używacie Państwo tylko ogrzewania solarami ?? Czy podłączone macie Państwo podłogówkę do tego czy grzejniki ?
    Szukam najlepszego rozwiązania grzewczego i ciezko nam sie zdecydować .
    Jam to wyglada gdy na zewnatrz pada śnieg i solary sa zasłoniete śniegiem badz w deszczowe dni ??
    Pozdrawiam Agata

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobrym i wygodnym sposobem na ogrzanie domu jest ogrzewanie ziemne. Osobiście posiadam takiego ogrzewanie i nie wyobrażam sobie stosowania innego sposobu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja natomiast chwalę sobie ogrzewanie ekogroszkiem, które nie jest drogie i przede wszystkim jest wygodne ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Oj tak, ogrzewanie ekogroszkiem to świetny wybór! Od kilku już latem ogrzewamy dom ekogroszkiem i muszę przyznać, ze to bardzo przystępna forma ogrzewania domu, która odpowie większości ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zdecydowanie polecam kolektory słoneczne! Latem nie trzeba włączać pieca na ciepłą wodę ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ostatnio bardzo dużo słyszałam o ogrzewaniu domu pompami ciepła. Podobno ogrzewanie tego typu jest przyjazne dla środowiska, a to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Osobiście jeśli ktoś ma taką możliwość to polecam ogrzewanie domu gazem. Nie dość, że bardzo wygodna metoda to w dodatku wcale nie taka droga jak większość osób myśli ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj tak ogrzewanie domu gazem nie dość, że jest wygodniejsze to nie zanieczyszcza środowiska tak bardzo jak ogrzewanie domów węglem ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. A my zakupiliśmy ostatnio piec dwufunkcyjny na gaz i to była jedna z lepszych pozycji :)

    OdpowiedzUsuń